Format Kitap
Barkod-ISBN 9789758322343
Yayın Tarihi 2010-00-00
Yayın Dili Türkçe
Orjinal Adı Mühendislik Tasarımı; Sistematik Yaklaşım
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 620
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 195 X 275
Basım Yeri İstanbul

Emeği Geçenler :
Yazar   : Kolektif
Çevirmen   : Hüseyin Rıza Börklü

Mühendislik Tasarımı Sistematik Tasarım adlı bir çeviri tasarım / konstrüksiyon kitabı piyasaya çıkmıştır. Bu çeviri, Springer-Verlag Yayınevi yayınlarından Engineering Design A Systematic Approach adlı eserin 3. İngilizce düzenlemesine dayanmaktadır. Bu tasarım kitabının orijinal adı Konstruktionslehre ve dili Almancadır. Prof. Dr. Pahl ve Prof. Dr. Beitz tarafından hazırlanan bu kitabın birinci düzenlemesi 1977 yılında Almanyada yayınlanmıştır. Bu eser; gerek Almanya ve de gerekse tüm dünyada mühendislik ve teknolojik tasarım / konstrüksiyon kapsamlı en mükemmel bilimsel çalışma olarak kabul edilir. Ülkemizdeki çeşitli akademik çevre ve programlarda bu konu; Metodik Konstrüksiyon, Sistematik Konstrüksiyon, Sistematik Tasarım, Konstrüksiyon Sistematiği vb. gibi anılmakta ve bilinmektedir.

1977den günümüze Konstruktionslehre kitabının 7 Almanca ve 3 İngilizce düzenlemesi yayınlanmıştır. Bu düzenlemelerle eser, daha kapsamlı ve güncel bilgiler içeren bir şekle dönüşmüştür. Özelikle son zamanlardaki bu çalışmalarda kitabın ilk yazarlarının öğrencileri Prof. Dr. Feldhusen ve Prof. Dr. Grote de görev almışlardır. Bu yeni yazarlar, Pahl / Betizin orijinal fikirlerini geliştirmiş ve genişletmişlerdir. MIT Makine Mühendislik Bölümü Profesörü W. Seeringin bu eser hakkındaki görüşü: bu eserin tasarım yöntemlerine ait mevcut en mükemmel bilimsel çalışma olduğu ve tasarım işlemini anlamaya çalışan herkesin bu kitabın içeriği ile aşina olması şeklindedir.

Mühendislik Tasarımı kitabı, mühendislik tasarımına ait sistematik bir yaklaşım tanıtmaktadır. Otoriteler, esnek bir tarzda uygulanan ve özel bir göreve uyarlanan bu tür bir yaklaşımın başarılı bir ürün geliştirmede çok önemli olduğunda hemfikirdir. Tasarım işlemi önce aşamalara ve arkasından, her biri kendi özel çalışma yöntemli, farklı adımlara ayrılmaktadır. Bu uluslararası kabul görmüş eserin 3. İngilizce düzenlemesi yeni perspektifler ve en güncel fikirlerle zenginleştirilmiştir. Bunlar; genişletilmiş ürün planlama, örgütsel yapılar, eşzamanlı mühendislik, liderlik ve ekip davranışına ait yeni kısımlar ile kalite yöntemleri ve maliyet tahminine ait güncel bölümleri içermektedir. Aşınmayı minimize etmek için tasarım, geri dönüşüm için tasarım, mekanik bağlantılar, mekatronik ve adaptronik kapsamlı yeni örnekler eklenmiş ve mevcut olanlar genişletilmiştir.

Eserde ele alınan konu başlıkları:
Temeller
Ürün planlama ve ürün geliştirme
Görevi açıkça belirleme ve kavramasal tasarım
Şekillendirme tasarımı kural, ilke ve kılavuzları
Mekanik bağlantılar, mekatronik ve adaptronik
Boyut aralıkları ve modüler ürünler
Kalite yöntemleri ve
Maliyet tahmin yöntemlerini içermektedir.

Bu kitap; pratik yapan tasarımcılar, öğrenciler ve tasarım eğitimcilerinin başarılı ürün geliştirme faaliyetleri için geniş kapsamlı bir kılavuzluk sağlamaktadır. Baştan sona temeller vurgulanmış ve kısa dönemli eğilimlerden kaçınılmıştır. Böylece tanıtılan yaklaşım, tasarım derslerinde öğrencilerin hızlı ve etkin bir şekilde tasarım uygulamasına girmesine sağlam bir zemin oluşturmaktadır.

Bu kitapta sunulan yöntem, kural, kılavuz ve bilgilerin tasarım alanındaki eğitim kadar bu amaçlı araştırmalar ve endüstriyel uygulamalarda da çok önemlidir. Günümüzdeki baş döndürücü teknolojik rekabet ve gelişmeler dikkate alındığında üstün nitelik ve donanımlı mühendis ve teknik elemanların rol ve sorumluluğu ön plana çıkmaktadır. Bu ise ancak onların daha iyi eğitim almaları, sürekli kendilerini yenilemeleri ve güncel bilgiler öğrenmeleri, yeni gelişme ve değişimlere kendilerini adapte etmeleri vb. gibi yollarla mümkündür.

devamını oku..
Kategori : Genel
Bu üründen 1 adet satılmıştır.
50.00
Liste Fiyatı : 50.00
Kazancınız : 0.00
Miktar :  
Adet
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %0 indirim